Dropshipping (stoksuz satış) Nedir?

Klasik ticaret ve e-ticarette satış yapmak için öncellikle satışını yapmayı düşündüğünüz ürünlerinizin bir depoda stoğunu takip ederek daha sonrasında tedarik etmiş olduğunuz ürünlerinizin satış işlemlerine başlamaktaydınız.

Dropshipping türkçe karşılığı ile stoksuz satış ise, firmaların stok tutmadan, internet üzerinden satış yapabilmelerini sağlayan bir yöntemdir. Bu sistemde, firmalar bir ya da daha fazla tedarikçi ile anlaşarak, stok tutmadan, tedarikçilerin ellerinde bulunan ürünleri satışa sunarlar. Kısaca stoksuz satış yapan e-ticaret firmaları herhangi bir depo ve stok sistemine ihtiyaçları olmamakta, sattığınız ürünleri elinizde depo olarak tutmak yerine siparişiniz geldiğinde , ürünün müşteriye gönderimini tedarikçiniz yapmaktadır.

Stoksuz e-ticaretin, bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Stoksuz satışın size sunacağı avantaj ve bu süreçte gelişebilecek dezavatajları ile ilgili detaylı bir araştırma ve sonucunda analiz yapmanızı tavsiye ederim.

Stoksuz e-ticaret’in avantajları

-Stoklama maliyetiniz olmayacağından ürünleriniz için reklam bütçesi ayırabilirsiniz.

-Stokta kalma, satılamama gibi riskler olmadığından satışlarınız üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

-Gelen siparişleri tedarikçileriniz müşterilere ulaştıracağı için lojistik ve kargo maliyeti bulunmadan tek adresten teslimini sağlayabilirsiniz.

-Birden fazla tedarikçi ile anlaşarak ürün yelpazenizi genişletebilir ve farklı kategorilerde satış yapabilirsiniz.

-Depo yönetimi olmayacağından, bu alanda çalışacak bir personele de ihtiyaç olmayacaktır.

Stoksuz e-ticaretin dezavantajları

-Siparişlerin teslim edilmesinde, hasarlı veya yanlış ürün gönderimi yapılması durumlarında, müşteri doğrudan satıcı firmaya yöneleceğinden bu konuda  tedarikçilerinizle iyi bir anlaşma yapmalı yani güvenilir tedarikçiler ile çalışmalısınız.

-Tedarikçilerinizin stoklarını çok iyi takip edebilmelisiniz; stokları biten ürünleri satıştan kaldırmanız gerekecektir.

-Teslimat hızı da e-ticarette çok önemlidir. Ürünleriniz stoğunuzda olmadığından ürünlerin kargoya verilme süresi uzayabilir ve bu da müşterileriniz için memnuniyetsizliğe neden olacaktır.

-Ürünler ile alakalı müşteri sorularına da iyi cevap verebilmelisiniz. Bu da ürün elinizde olmadan, ürünlerinizi görmeden zorlanabileceğiniz bir duruma dönüşebilir.

-Stoklarda ya da ürünlerde herhangi bir problem veya eksiklik yaşanması halinde önce müşteri sonrasında da satış yaptığınız pazaryeri size çok büyük sorunlar yaratabilir.

Stoksuz satış konusunda size tavsiyem, tedarikçilerinizi güvenilir seçmeli, satışını yapmak istediğiniz ürünler veya o ürünlerin rağbette olduğu sektör konusunda da detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Araştırmalarınızda kolaylıklar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir