E-TİCARETİ Siz Yönetin…

Neden e-ticaret siteniz olmalı?

Ticaret ve teknoloji alanında gün geçtikçe değişen ve gelişen yeni dünya düzeninde artık tüm işlemlerimizi internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bunlar arasında büyük hacme ve öneme sahip olan sektörlerden birisi de e-ticaret yani internet üzerinden yapılan alışverişler olmaktadır. Gün geçtikçe internet üzerinde yoğunlaşmakta olan ticaret düzeni olan  e-ticaret gün geçtikçe insanların klasik mağaza yerine hiç uğraşmadan almak istediklerini internet üzerinden almaktadırlar.İnternet satışlarına güvenmeyen kişiler bile artık internet üzerinden satış yapmayı düşünmeye başladılar.

Bu durumda pazaryerlerinin komisyonları yanında kendi siteleri üzerinden satış yapmanın farkındalığını oluşturdu. Kendinize ait internet mağazanızın olması hem müşterilerinize özel kampanyalar sunmak, hem onlarla olan iletişimlerinizi güçlendirmek hem de onları müşteriden çok satış sonrasında da size olan güvenlerini kazanmanıza fırsat tanımaktadır.

E-ticarete nasıl başlayabilirsiniz?

E-ticarete başlamak için ilk olarak pazaryerlerinden sizin de tedarik edebileceğiniz mümkünse toptan tedarik edebileceğiniz ve ilk aşamada rekabetin çok olmadığı yani satışının yoğunlukta olmadığı ürünlerin analizini yapabilir ve kendinize bir fiyat listesi oluşturabilirsiniz.

Unutmayın ki bir ürününün güzelliğinden çok sizin onu nasıl pazarlayacağınız önemlidir.Pazarlama, işin en etkili aşamalarından birisidir. Müşterilerinize sadece maddi olarak değil manevi anlamda samimi bir şekilde yaklaşmak size bir müşteriden fazlasını kazandıracaktır. Herşeye  özellikle ilk etapta maddi olarak yaklaşmamalısınız. Ürün ve satış planlamalarınızda kendinizi her zaman satıcı gözü ile değil de dışarıdan bir müşteri olarak da analizleyebilmelisiniz.

E-ticaret siteleri neden daha avantajlıdır?

İnternet üzerinden yaptığınız satışlarda, pazaryerlerinde mağazalarınız var ise pazaryerine ve satış yapılan kategoriye bağlı olarak ürün başına satışlarınızdan komisyon alınmaktadır. Ancak kendi e-ticaret için mağazanız olduğunda ürünleriniz için herhangi bir komisyon olmayacağından hem pazaryerlerindeki satışlarınızda göre daha uygun hem de müşterileriniz için sizinle birebir de iletişim kurabilecekleri için daha samimi olacaktır.

E-ticaret yöntemi kolay ve hızlı satış imkânı sunuyor.

E–ticaret yöntemi stok ve teslimat konusunda kolaylık sağlıyor. Klasik mağaza anlayışına göre periyodik sayımlar ve stok takibini gerçekleştirmenize gerek kalmamaktadır.

E-ticarette mağaza ve personel giderleri bulunmamaktadır. Bu sebeple  klasik mağazacılık yerine internet üzerinden satışta % 80 oranında gider tasarrufu sağlanarak sadece hosting, domain, teknik destek ve SEO tarzı giderleri yer almaktadır.

Ve son olarak E-Ticaret sitenizi nasıl tamamlayabilirsiniz?

Satışınız için ürün planlamanızı yaptıktan sonra siteniz içinde gereken size ve bütçenize en uygun olacak şekilde bir altyapı oluşturmanızdır.

Online satış hakkında kafanızda fikirleriniz oluştuktan ve sağlam bir e-ticaret platformu seçtikten sonra yapmanız gereken sitenizi hazırlamak olacaktır. Araç çeşitliliğine ve kullanımı kolay bir arayüze sahip olan  platform seçmek her ne kadar işinizi kolaylaştıracak olsa da yine de sitenizi düzenlemek adına zaman ve emek harcamanız gerekmektedir.

İlk olarak sitenize ilgi çekici görseller ve yazılı içerikler koymanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. İnsanların güvenilir ve deneyimli bir mağazadan  alışveriş yaptıklarına inanması gerek; gelişigüzel seçilmiş fotoğraflar ve kötü yazılmış ürün açıklamalarından kesinlikle kaçınmalısınız. Hoş görseller bulmak için araştırma yapabilirsiniz, mağazanız ve ürünleriniz hakkında içerik yazmaya vakit ayırın.Bunları gözü yormayacak şekilde sitenize yerleştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir